Valgymo sutrikimai (VS) – psichikos sveikatos sutrikimų spektras, turintis rimtų psichologinių, fizinių, socialinių pasekmių sergančiąjam bei šeimai. Kadangi VS būna įvairūs, dažnai būna gretutinių būklių (depresija, nerimo, asmenybės ar autizmo spektro ir kiti sutrikimai), VS gali „pereiti“ iš vieno į kitą – įraše susitelksiu ne į diagnozes.
Įvairovė
Dažniausi VS: nervinė anoreksija, nervinė bulimija, priepuolinio persivalgymo sutrikimas, valgymo vengimo / ribojimo sutrikimas (angl. ARFID). VS dažniausiai prasideda paauglystėje (gali prasidėti ir ankstyvojoje paauglystėje, t. y. nuo 10 m.) ir jaunystėje, jais serga visų lyčių žmonės, dažniau merginos. VS susirgti gali vaikai iš įvairiausių šeimų. Žmogus su VS gali valgyti per mažai ir per daug. Sergantieji gali būti liekni, vidutinio sudėjimo, sportiški, turėti viršsvorio, būti nutukę. Stacionare dėl per mažo svorio gydomo paciento kraujo tyrimai gali būti „idealūs“ (organizmas veikia iš resursų, bet būklė gali bet kada pablogėti), o nutukęs žmogus gali sirgti anoreksija, būti išsekęs. Vieni pagalbos kreipiasi po kelių mėnesių, o kiti su VS praleidžia pusę gyvenimo, kol pradeda nuoseklią pagalbą.
Ženklai
Pasikeitęs santykis su maistu: praleidinėjami valgymai; išrankumas maistui; žymiai sumažėjo / padidėjo porcijos; dietos; maisto produktų atsisakymas, nes „nesveika“, „storina“, baisu užspringti / vemti, baisu išbandyti naujus produktus; nebevalgoma kartu su šeima ar draugais; nuolatinis užkandžiavimas; dirglumas, graudulys prieš / po valgymų; dažnas kalbėjimas apie maistą ar padidėjęs jautrumas šiai temai.
Paauglio susitelkimas į kūną: nepasitenkinimas kūnu (apie kūną kalba itin kritiškai arba galima pastebėti, kad dažnai save „tikrina“ veidrodyje, čiupinėja / matuoja savo kūno dalių apimtis, dėvi kūno formas slepiančius drabužius); savo nesėkmes, sunkumus sieja su „netikusiu kūnu“ ir kūno „taisymą“ suvokia, kaip išeitį; intensyvus sportavimas, nepaisant ligų, oro sąlygų, savijautos. Esant ARFID – kūno akcentavimo nėra.
Svorio pokyčiai (nebūtinai): kritimai ir / ar padidėjimai.
Fiziniai simptomai (gali būti pavieniai): dažnai būna šalta, silpna, svaigsta galva, pykina, virškinimo problemos, sunku pasituštinti, pilvo skausmai, išnykusios mėnesinės, nuovargis, miego problemos, plaukų slinkimas ir kt.
Psichologiniai pokyčiai: paauglys dažnai būna atsiribojęs, piktas, neramus, liūdnas, patiria nuotaikų svyravimų.
Mokykloje: sunkiau sukaupti dėmesį, suprastėja pažymiai arba atvirkščiai – paauglys gali pradėti siekti itin aukštų rezultatų ir dėl to aukoti miegą, bendravimą.
Kita: vėmimo, vaistų, narkotikų pasitelkimas svorio kontrolei.
Kodėl svarbu kreiptis pagalbos?
VS gali būti pavojingi gyvybei (dėl organų pakenkimo, aukštesnės savižudybės rizikos), gali pažeisti bet kurį žmogaus organą (ne visada pokyčiai grįžtami). Kai kada VS gali tapti lėtine liga. Kuo anksčiau žmogus kreipiasi pagalbos (profesionalios), tuo didesnė tikimybė, kad pilnai pasveiks ar patirs mažiau ilgalaikių pasekmių. Sveikimas gali trukti 4-12 m. (priklausomai nuo sutrikimo) ir ilgiau. Sveikstant nuo VS dažnai pasitaiko atkryčių (grįžimas prie ligai būdingo elgesio) – svarbu juos kuo anksčiau atpažinti, savęs neteisti ir kuo greičiau grįžti į sveikimo kelią, kreiptis į specialistus.
Pagalbos principai
Svarbi kompleksinė gyd. dietologo, gyd. vaikų ir paauglių psichiatro (VPP), psichologo / psichoterapeuto ir kitų specialistų pagalba. Sergant VS dažnai būna „išsireguliavę“ alkio ir sotumo jausmai, dėl to pradžioje taikomas „mechaninis valgymas“ – valgoma pagal mitybos planą, neatsižvelgiant į sotumo ir alkio jausmus – tai padeda atstatyti mitybą, t. p. gali padėti dėl persivalgymų. Palaipsniui, gyd. dietologo priežiūroje, pereinama prie intuityvesnės mitybos. Vaikų ir paauglių psichiatras (VPP) dažnai būna gydymo proceso „koordinatorius“ (nebūtinai), esant poreikiui skiria vaistus, t. p. skiria gydymą dėl gretutinių psichikos sutrikimų, kurių negydant pacientui sunkiau sveikti nuo VS. Gydytojai gali pacientą nukreipti kitiems sveikatos specialistams: gyd. kardiologui, gyd. ginekologui, gyd. endokrinologui, kineziterapeutui ir kt. Psichologas / psichoterapeutas reikalingas, kad žmogus geriau suprastų psichologines priežastis, kurios prisidėjo prie VS atsiradimo ir palaiko ligą, t. p. padeda geriau suprasti savo jausmus, keisti mąstymo, elgesio modelius. Specialistai pacientui, šeimai suteikia emocinį palaikymą, patikimą informaciją (dažnai VS ir mitybos klausimai būna apipinti mitų, klaidingų įsitikinimų), motyvuoja sveikti.
Sveikimas nuo VS sunkus ne tik paaugliui, bet ir artimiesiems. Sergančiojo artimieji dažnai turi didesnę riziką nerimo sutrikimams, depresijai, perdegimui, todėl paaugliui sveikstant nuo VS svarbus ne tik artimųjų įsitraukimas, bet ir kad artimieji rūpintųsi savo pačių psichikos sveikata. Reikėtų prisiminti principą, kurio moko lėktuvuose – pradžioje deguonies kaukę turime užsidėti patys, kad galėtumėme padėti kitiems.
Gydymas
Valgymo sutrikimų centre (VSC) teikiamos VPP konsultacijos (reikalingas siuntimas arba konsultacija bus mokama), veikia dienos stacionaras paaugliams nuo 14-15 m. Visais atvejais, kai yra nustatytas ar įtariamas VS, rekomenduoju kreiptis į VSC, ypač jei paauglio būklė negerėja, skirtingų specialistų nuomonės / rekomendacijos prieštaringos. Į VSC atvyksta pacientai iš visos šalies. Jei paciento fizinė būklė yra prasta – tikslingas gydymas stacionare (sprendžia VPP, gyd. dietologas). Po gydymo (dienos) stacionare, būtina ilgalaikė gyd. dietologo, VPP, psichologo / psichoterapeuto pagalba.
Specializuota pagalba
Valgymo sutrikimų centras Vilniuje – ambulatorinės vaikų ir paauglių psichiatro konsultacijos (su gydytojo siuntimu nemokamai) ir dienos stacionaras paaugliams nuo 14-15 metų.
Organizacijos, kita pagalba
„Lengva plunksna“ – psichoedukacinės grupės, renginiai, edukacija.
Vilniaus psichoterapijos namai – individualios konsultacijos, grupės tėvams, „Valgymo sutrikimų linija“.
Valgymo sutrikimų centro leidiniai
Pirminis įvertinimas ir pagalba – algoritmas specialistams.
Valgymo sutrikimai: kaip juos apibrėžti ir kaip jie atsiranda – kaip formuojasi kūno vaizdas ir kaip jis sukelia valgymo sutrikimus, valgymo sutrikimai, mentalizacija grįsta psichoterapija, emocinis valgymas.
Valgymo sutrikimai: ką daryti, kai nori pasveikti – prieraišumas, kūno vaizdas ir samprata, sveikimo procesas ir atkrytis, gairės artimiesiems, maitinimosi rekomendacijos, bendravimo gairės.
Verta sekti Facebook
Valgymo sutrikimų linija Dietologė Ieva Laukytė-Gaulė Taika su maistu Antidieta / intuityvus valgymas Intuityvus valgymas Intuityvus valgymas Lietuvoje Lengva plunksna
Verta sekti Instagram
Valgymo sutrikimų linija Taika su maistu Lina Barauskienė
Paskaitos
Valgymo sutrikimų centro paskaitos
Tinklalaidės
Dialogas: psichologė-psichoterapeutė V. Mudėnaitė-Savickienė
Ai, viskas gerai: psichiatrė-psichoterapeutė B. Baks
Internetinės svetainės
pagalbasau.lt – apie valgymo sutrikimus, pagalbą sau ir artimiesiems, patarimai tėvams.
Knygos
(ne)Sergu: valgymo sutrikimų sukeltų medicininių komplikacijų vadovas